Ciekawostki

Elastyczny telefon

Telefon odległej przyszłości, czy telefon jutra ?

Technologia idzie do przodu, błyskawicznie pojawiają się nowe, coraz ciekawsze rozwiązania, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu były uważane za rozwiązania dalekiej przyszłości. Ten postęp nie omija telefonów komórkowych, które od grubych „cegłówek” ewoluują w stronę super cienkich elastycznych narzędzi o wielu zastosowaniach.

Koncepcja elastycznego telefonu, powstała na początku XXI wieku, kiedy telefony komórkowe były jeszcze, umownie, prymitywne. Wówczas przewidywano, że stworzenie takiego narzędzia to melodia dalekiej przyszłości. Jednak postęp technologiczny i uparte dążenia fizyków teoretycznych, a za nimi inżynierów i programistów doprowadziły do tego, że idea elastycznego telefonu staje się rzeczywistością, szybciej niż przypuszczano.

Chociaż firmy LG i Samsung pokazywały swoje elastyczne telefony już w roku 2013, to jednak dopiero teraz możliwe staje się ich wprowadzenie do powszechnego użytku. Jednym z trendów jest wykorzystanie elastycznych komponentów. Takie telefony jak LG G Flex czy Samsung Galaxy Note Edge, są ciągle rozwijane. Różne firmy z tej branży, co rusz przedstawiają swoje koncepcje.

Liderem wydaje się być Samsung. Analitycy z firmy HSBC przypuszczają, że Samsung już w drugiej połowie tego roku, może wprowadzić do sprzedaży takie właśnie elastyczne telefony. Potwierdza to „Business Insider”, który analizował informacje HSBC. Dlaczego Samsung? A to dlatego, że firma jest liderem na rynku sprzedaży telefonów i ma wszelkie dane do tego, żeby taki telefon znalazł się na rynku. Chociaż ma ona spore problemy, z uwagi na konkurencję ze strony iPhone’ów oraz prężnie rozwijających się firm z Chin.

LG już zapowiedziało, że będzie chciało wypuścić telefon z elastycznym ekranem OLED. Miałby się on zginać do postaci rulonu, dzięki czemu możliwe byłoby założenie go na nadgarstek i używanie niczym zegarka. ReFlex, bo tak nazywa się owo urządzenie, ma mieć wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 x 1080 px oraz wielkość 18 cali. Według inżynierów LG, telefony będą w pełni funkcjonalne i będzie można nie tylko dzwonić, ale też swobodnie grać w gry i wykonywać inne czynności, które są dostępne w obecnych smartfonach. Na rynku miałyby znaleźć się już za 4 lata. Ale to nie wszystko, bo LG zapowiada także 25-calowy ekran, który będzie można zainstalować w samochodzie, a także 55-calowy telewizor!

Telefony przyszłości – czy tylko elastyczne?

Zapowiedzi innowacyjnych telefonów wystosował także Phillips. Telefon miałby nazywać się Phillips Fluid Concept Phone. Firma także widzi swoje urządzenie, jako elastyczną bransoletkę. Jeszcze dalej idzie Apple. Producent iPhone’ów, zapowiada smartfona wielkości zegarka, który będzie można założyć na nadgarstek, ale będzie miał on pewną interesującą innowację. Otóż ów zegarek-telefon będzie wyświetlał nam menu na… dłoni.

Jest jeszcze inna koncepcja Koreańczyków z LG. Telefon, który nie tylko byłby „cienki jak papier”, ale również składany. Idea jest taka, że smartfon mieszczący się ludzkiej dłoni, będzie, dosłownie, rozkładany jak papier – stając się tym samym tabletem. Byłoby to połączenie obu urządzeń w jednym, co mogłoby istotnie wpłynąć na pozycję LG na rynku.

W tyle nie pozostaje Google. Zaprezentowali koncept telefonu, wykonanego, niemal w
100 % ze szkła. Projekt nosi nazwę Glass Phone Concept. Wygląda ona bardzo minimalistycznie i kiedy nie jest aktywny, ekran byłby czysty jak szkło, wyświetlając nam jedynie informacje, które sami ustawimy, np. godzinę.

Kambala proponuje natomiast inne ciekawe rozwiązanie. Ultracienki telefon, który można założyć na ucho jak „klips”, a który dodatkowo będzie potrafił przybrać kolor naszej skóry, tak aby mniej rzucał się w oczy. Kyocera za to, proponuje telefon, który byłby rozkładany jak portfel. Swoje koncepcje przedstawiają także Nokia, Huawei, HTC i pozostali producenci. Prześcigają się oni w pomysłowości, mnożąc rozwiązania, z których nie wiadomo czy ktokolwiek i kiedykolwiek będzie mógł skorzystać.

Telefony komórkowe zrewolucjonizowały świat. Zmieniły nasze formy komunikacji biegunowo, umożliwiając natychmiastowy przekaz informacji. Obecnie jednak, nie chodzi już tylko o to, ale też o komfort i funkcjonalność. Im bardziej funkcjonalne tym lepiej. W końcu każdy lubi wygodę. Ale to, jakie formy przyjmą telefony w przyszłości, nadal pozostaje zagadką.

|DR