Ciekawostki

FTTH – Fiber to the Home

W dzisiejszych czasach, szybka wymiana informacji jest jednym z filarów nowoczesnego społeczeństwa. Wobec tego, że ta wymiana nie odbywa się tylko pomiędzy firmami i instytucjami, ale także pomiędzy osobami prywatnymi, czyli nami, naturalnym staje się że chcemy możliwie jak najszybciej móc korzystać z poczty elektronicznej czy wykonywać inne działania w internecie. Dzięki FTTH jest to możliwe. Ale co oznacza ten skrót?

FTTH, czyli Fiber to the Home, co możemy dosłownie przetłumaczyć jako „włókno do domu”. Wyraz włókno bierze się od tego, że kabel światłowodowy to przeźroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego. Tyle tytułem wprowadzenia lingwistycznego. Co to oznacza w praktyce?

FTTH jest rozwiązaniem znanym od dawna, jednak przez wielu operatorów do tej pory niewykorzystywanym. Działo się tak dlatego, że firmy dostarczające internet do domów, wolały wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę, niż mnożyć koszty i prowadzić wszystko od nowa.
Niemniej jednak, rozwój technologii światłowodowej, a także rozliczne korzyści wynikające z jej używania, wymusiły niejako, powrót do tej technologii. FTTH to „światłowód do domu”. Jest to szerokopasmowy system telekomunikacyjny, w którym rolę medium transmisyjnego pełni właśnie światłowód. Oznacza to tyle, że sygnał optyczny idzie bezpośrednio od dostawcy do abonenta, nie napotykając przy tym żadnych przeszkód. Dzięki temu, połączenie internetowe jest szybkie i bardzo stabilne. Ponadto, natura światłowodu powoduje, że jest odporne na zakłócenia.

Do tej pory prowadzono kable światłowodowe do pewnego miejsca, a następnie sygnał był przekierowywany, z reguły, na kable miedziane. Przewaga FTTH nad wcześniej stosowanymi rozwiązaniami jest taka, że nie ma żadnych ubytków w sile sygnału. Sieć FTTH dzieli się na kilka odcinków: sieć dosyłową, pionową i poziomą. Pierwsza to sieć realizująca transmisję danych do punktu dostępowego w pobliżu centrali, np. w bloku. Druga, to sieć poprowadzona w pionie budynku wielorodzinnego, czyli pomiędzy piętrami do skrzynek przy mieszkaniach abonentów. I trzecia – pozioma, to sieć poprowadzona bezpośrednio do mieszkania abonenta i zakończona gniazdkiem światłowodowym, do którego podłączany jest router.

Dzięki FTTH, możliwe staje się ściągnięcie kilkuset zdjęć w kilkadziesiąt sekund, co wcześniej wcale nie było takie oczywiste. Dzieje się tak właśnie dzięki temu, że sygnał jest przesyłany bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy. Technologia światłowodowa ciągle się rozwija i jej możliwości są dużo większe niż to co jest wykorzystywane obecnie. W przyszłości możemy spodziewać się dużo większych osiągów

 

|DR