Kalendarium

Kalendarium – 9 kwietnia 1839

Kalendarium – 9 kwietnia 1839

Tego dnia, angielski fizyk i wynalazca, Sir Charles Wheatstone oraz Sir William Fothergill Cooke, oddali do użytku pierwszy telegraf elektryczny. Był on przełomowym wynalazkiem, nie tylko dla telekomunikacji, ale dla ludzkości w ogóle. Umożliwiał bowiem, przesył informacji na duże odległości, w niespotykanie szybkim czasie. W tym samym roku oddano do użytku pierwszy amerykański telegraf. Miał on tę zaletę, że zastosowano w jego użyciu alfabet Morse’a, czyli możliwość komunikacji za pomocą kresek i kropek, co znacznie zwiększało szybkość tworzenia i, zarazem, przekazu informacji.
W latach 40 XIX wieku Samuel Morse (uważany za wynalazcę telegrafu elektrycznego) snuł możliwości położenia kabla telegraficznego przez Ocean Atlantycki. Stało się to faktem w 1857 roku, jednak po przeciążeniu wynikającym z błędnego założenia natury fizycznej, zreperowano połączenie i po czterech kolejnych próbach oddano ostatecznie do użytku w roku 1866. Dzięki temu, przesyłanie wiadomości statkami, trwające wcześniej około 10 dni, zostało skrócone do kilku minut!
Pierwszą telegramem w historii był telegram z gratulacjami, wysłanymi przez królową Wiktorię do prezydenta USA Jamesa Buchanana w roku 1858.

|DR