Kalendarium

Kartka z kalendarium – 15 maja 2001 – Wystrzelenie satelity Intelsat 10

 

Tego dnia, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyniesiono na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Intelsat 10. Pierwotna nazwa tego satelity brzmiała PanAmSat 10, jednak nazwę zmieniono w roku 2006, kiedy to gigant telekomunikacyjny firma Intelsat przejął operatora PanAmSat. Satelitę umieszczono na orbicie geostacjonarnej na wysokości nieco ponad 20 kilometrów od powierzchni Ziemi. Jest to orbita, na której poruszają się satelity telekomunikacyjne, meteorologiczne czy te odpowiadające za geolokalizację (GPS).

Satelity telekomunikacyjne do lamusa?

Z uwagi na dużą wysokość na jakiej krążą satelity telekomunikacyjne, czas potrzebny na przesłanie sygnału radiowego do satelity, a następnie z powrotem na Ziemię, powoduje opóźnienie, które może być uciążliwe. Jest to spowodowane tym, że potrzebny jest czas na przetworzenie sygnału naziemnie, a następnie przesłanie go do odbiorcy. Ten problem nie występuje w przypadku światłowodów na Ziemi, gdyż podstawowym nośnikiem informacji jest światło, które mknie z prędkością prawie 300 000 km/s, więc nasza informacja dociera do odbiorcy właściwie natychmiast. Innym problemem występującym w przypadku korzystania z łączy satelitarnych jest wpływ warunków atmosferycznych. Jeżeli warunki te są niesprzyjające, sygnał może zanikać, a co za tym idzie, zakłócenie może powodować odbiór pożądanych przez nas programów telewizyjnych czy korzystanie z internetu. I znów, ten sam problem, nie występuje w przypadku światłowodów, gdyż kable światłowodowe prowadzone są pod Ziemią, więc są odporne na niedogodności związane z pogodą. Satelity mają jeszcze jedną wadę, która również może być bardzo uciążliwa. Z uwagi na to, że loty powyżej stratosfery są „kosmicznie” drogie, w razie usterki takiego satelity, jego naprawa jest zupełnie nieopłacalna. A jeśli nawet, czysto teoretycznie, byłoby to opłacalne, to byłoby to technicznie bardzo trudne, z uwagi na to że satelity są bardzo małe, a do tego występuje zagrożenie ze strony tzw. kosmicznych śmieci. Po raz kolejny światłowody mają tu przewagę – w razie usterki, przy użyciu odpowiednich narzędzi, można szybko (i tanio) zlokalizować i naprawić ewentualne uszkodzenie światłowodu.

Wydaje się, że rozwój technologii światłowodowej oraz jej upowszechnienie, będzie powoli wypierać użycie satelit telekomunikacyjnych dla odbiorców telewizji i internetu. Mimo to satelity nadal pozostaną bardzo cenne dla wojskowości, a także dla meteorologów oraz naukowców, którzy badają inne zjawiska naturalne istotne dla zrozumienia funkcjonowania Ziemi.

 

 

|DR